Jóga Vásištha
Jóga Vásištha je rozsáhlé dílo klasické indické literatury. Mudrc Vasištha uděluje rady svému žáku, princi Rámovi, a vysvětluje mu učení advaity védánty, tedy podstatu Brahman či neomezeného Vědomí (Božství), individuálního vědomí (duše) a iluzornosti projeveného světa. Osvětlením těchto pojmů se snaží žáka přivést k pochopení Nejvyšší Pravdy...
Současný překlad vychází anglického verze Svámího Vénkatéšánandy, který originál zkrátil pouze o popisné pasáže. Svámí Vénkatéšánanda byl žákem Svámího Šivánandy, jednoho z největších indických mistrů 20. století.
Aštávakragíta
Raméš S. Balsekar
Aštávakragíta je starý sanskrtský text, snad starší než Bhagavadgíta. Jedná se o rozhovor mezi mudrcem Aštávakrou a jeho žákem, králem Džanakou. Text ze sanskrtu přeložil (do angličtiny) a komentoval Raméš S. Balsekar, jenž je žákem mistra advaity, Nisargadatty Maharádže, jednoho z největších indických mistrů minulého století.
Zenový mistr Dógen
Osho
Zenový mistr Dógen je přepis Oshových promluv, konaných v 80. letech, o zenu a o zakladateli zenové školy Sótó, Dógenovi. Osho se zde kromě jiného zabývá částmi nejvýznamnějšího zenového textu Šóbógenzó, který Dógen napsal na základě svého studia v Číně, kam odjel, aby poznal „pravý zen“. Zen či čchan je větev buddhistického učení, která se rozvinula v Číně poté, co buddhistické učení do Číny přinesl Bódhidharma. Odklání se od rituálů i náboženských textů a hlavní důraz klade na meditaci (dhjána v sanskrtu, čchan v čínštině, zen v japonštině) a přímou zkušenost.
Mystické učení Mistra Eckeharta I, II
Mistr Eckehart (nyní psáno Mistr Eckhart) byl křesťanský teolog, filosof a mystik působící na přelomu 13. a 14. století především v německých zemích, ale také v Praze. Jeho učení má základ v křesťanské nauce, ale překračuje její hranice, neboť vychází z přímých mystických zážitků a svým přístupem se podobá i východním filosofiím.
Knihy obsahují kázání a pojednání, která Mistr Eckehart psal a přednášel svým žákům (mezi nimiž byli kněží, jeptišky i laici. Ze staroněmeckého originálu je do češtiny přeložil Karel Weinfurther a vydány byly i s poznámkami překladatele v letech 1934 a1935. Od té doby podobně souhrnné dílo česky nevyšlo. Kapitoly se velmi dobře shodují s anglickou verzí z 80. let minulého století v překladu O’C Walshe z knihy The Complete Mystical Works of Meister Eckhart.
Vaše hlava v tygří tlamě
Raméš S. Balsekar
Jde o knihu rozhovorů Raméše Balsekara s jeho žáky. Raméš Balsekar byl žákem jednoho z největších indických mistrů advaity z minulého století, Nisargadatty Maharádže. Vzhledem k dobré znalosti západní společnosti i jejích kulturních a duchovních kořenů může Raméš západním posluchačům přiblížit učení advaity a také pomocí jednoduchých konceptů je navést na pochopení základních principů fungování světa a nalezení vnitřní rovnováhy.
Vyznání
Raméš S. Balsekar
Raméšovo vyznání vděčnosti z knihy The Ultimate Undertanding vydané v roce 2001.
Rozvíjení dynamické vůle
Paramahansa Jógánanda
Pojednání Rozvíjení dynamické vůle (Developing Dynamic Will) pochází z knihy Man´s Eternal Quest, která tvoří soubor původních článků a úvah Paramahansy Jógánandy z různých období jeho života a poprvé vyšla v roce 1975.