ÚVOD K MANTRÁM
CO JSOU TO MANTRY
Mantrou se rozumí jedna či více slabik nebo slov, které nesou určitý význam a především určitou zvukovou vibraci. Slovo mantra v překladu znamená mystický či posvátný text, magická formule nebo tajemství. Pochází ze sanskrtského kořene slova manas (manas – mysl, man - myslet) a tra (ochraňovat).
Jedná se tedy o nástroj ochraňující mysl. Zabraňuje tomu, aby se v mysli uchytily negativní (nebo vůbec nějaké) představy, které by v budoucnu mohly přinést nežádoucí následky - neboť myšlenka (či vyřčené slovo) je energií, která má tendenci se zrealizovat (také v Bibli se píše: "Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh. Všechno povstalo skrze ně." – Evangelium sv. Jana 1,1-3). Z tohoto důvodu se mantry neustále dokola opakují (nahlas nebo potichu v mysli), čímž se zvyšuje energie potřebná k uskutečnění toho, co daná mantra s sebou nese.
PŮVOD MANTER
Většina hinduistických manter jsou úryvky z různých posvátných textů, většinou véd (samhit) nebo upanišad, které se původně používaly jako doprovod k obětnímu rituálu.
Védické mantry jsou hymny (chvalozpěvy) z véd, např. Gájatrí mantra nebo Mahá Mritjumdžaja mantra.
Jedná se o jednoslabičné mantry z véd, tzv. bídža mantry (bídža – semínko, zdroj, počátek), které nesou především zvukovou vibraci. Používají se k vyvolání energie spojené s konkrétním bohem, bohyní či božským principem nebo k povzbuzení konkrétní čakry. Do bídža manter patří např.:
EJM | symbolizuje energii Sarasvatí |
DUM | symbolizuje energii Durgy |
ŠRÍM | symbolizuje energii Lakšmí |
HRÍM | symbolizuje energii Kálí nebo Párvatí |
KLÍM | symbolizuje energii Kálí |
GAM | symbolizuje energii Ganéši |
HA | symbolizuje energii Šivy |
RA | symbolizuje energii Brahmy |
LA | symbolizuje energii Indry |
KA | symbolizuje energii Kámadévy (boha lásky) či bohyně Kálí |
Většinou se jedná o mantry k oslavě boha Šivy, Višnua, Kršny apod., např. ÓM NAMA ŠIVÁJA.
PŮSOBENÍ MANTER
Nejstarší mantry jsou v sanskrtu, který je pravděpodobně nejstarším jazykem na světě (také je označován za řeč bohů). Každé písmeno sanskrtské abecedy má určitou vibraci, která působí na konkrétní energetické místo v lidském těle (čakru), resp. na konkrétní energetickou dráhu v těle (nádí) vycházející z příslušné čakry.
Hinduisté rozlišují sedm základních čaker, přičemž z každé z nich vychází různý počet energetických drah (nádí, v čínské medicíně označované jako meridiány), kterými proudí životní energie (prána). Nejedná se o nervovou soustavu. Nádí jsou propojeny s jednotlivými orgány v těle. Znázorňují se jako okvětní lístky kolem lotosového květu, který symbolizuje příslušnou čakru.
V esoterních směrech tantry a jógy se mantra musela nejdříve "probudit". Mantra zde používaná většinou neměla žádný smysl, ale v meditaci se mohl její význam vyjevit. Tím se probudila a ten, kdo toho dosáhl, získal moc mantry (mantra siddhi). Protože mantry působí především svojí zvukovou vibrací, není k účinnosti mantry zapotřebí znát její význam nebo překlad.
Hinduisté věří, že účinky manter mohou vést také k odstranění karmy a osvobození se z cyklu neustálého zrození a smrti (k osvícení)
Opakování mantry uvádí mozek do stavu, ve kterém je zároveň v klidu a zároveň v bdělosti. V tomto stavu je pak snazší vnímat a chápat hlubší významy věcí (pochopit podstatu, Pravdu).
Jako pomůcka k tomu, aby mysl tolik neutíkala od mantry, se používá málá. Je to 108 korálků navlečených na niti, které mohou být např. z křišťálu či perel (uklidňující energie), ze zlata, stříbra či mědi (obohacující energie), z ořechů či kostí (ochranná energie) nebo ze santalového, jilmového či jiného dřeva. (V křesťanství se k podobnému účelu používá růženec.)
Zvuk mantry vytváří vibrace, které působí jak na fyzické tělo, tak na jemnohmotná těla. Uvádí je do stavu s vyšší energií, pročišťuje a stimuluje energetická centra (čakry) a energetické dráhy (nádí), čímž dochází k harmonizaci, odstraňování blokací a samovolnému léčení.
Zpěv je také přirozeným dechovým cvičením (pránájáma), které zklidňuje mysl, uvolňuje od stresu, harmonizuje a léčí.
Mantra může sloužit jako ochrana před negativními energiemi, jako prostředek k navození určitého psychického stavu nebo k posílení obětních rituálů (nejstarší védské mantry se recitovaly nebo zpívaly právě při obětních rituálech).
SPRÁVNÉ PROVEDENÍ
Aby mantra účinkovala správným způsobem, tj. symbolizovala to, co má symbolizovat, a vytvářela správnou vibraci, je důležitá:
Tj. poloha jazyka a přízvuk.
Tj, délka trvání, střídání přízvučných a nepřízvučných slabik, pomlky.
Tj. výška tónu.
Účinek správné výslovnosti je možné prezentovat na příkladu slova ÁNANDA, které znamená štěstí a radost, zatímco slovo ANANDA znamená neveselý, pochmurný. Podobně je tomu se zvukovou vibrací mantry.
Pokud neumíme sanskrt a nezískali jsme mantru od člověka, který opravdu ví, jak se správně vyslovuje a má osobní prožitek jejího účinku, můžeme k mantře přistoupit některým z následujících způsobů:
Zpívání náboženských písní je jednou z forem bhaktijógy, cesty lásky, oddanosti a totálního odevzdání se Bohu.
Součástí džňánajógy, cesty moudrosti a poznání, je studium posvátných textů, tedy i manter, které patří mezi nejstarší hinduistické texty. Pokud známe význam (překlad) mantry, můžeme si jej při zpívání uvědomovat a prociťovat jeho hlubší úrovně, což je snazší ve stavu se zklidněnou a uvolněnou myslí, kterého je díky zpěvu a jeho dechovému účinku dosahováno.
Pokud se nám mantra a její melodie líbí, potom zklidňuje mysl, uvolňuje od stresu nebo navozuje radostný stav. Také působí jako dechové cvičení, čímž tyto účinky prohlubuje a má také ozdravný vliv.
Mantru můžeme považovat také za zpívanou modlitbu (např. LÓKÁ SAMASTÁ SUKHINÓ BHAVANTU – Ať jsou šťastny všechny bytosti.)
POČET OPAKOVÁNÍ
Účinek mantry se začíná projevovat až po určitém počtu opakování. Existuje více názorů na to, kolikrát je potřeba mantru opakovat. Tradičně se uvádí násobky čísla 108 (které je považováno za mystické číslo nejen v hinduismu) či pro účely džapování násobky jedné Purasčarany (purasčarana znamená příprava), která je rovna násobku 100 000 a počtu slabik příslušné mantry (Tedy například Gájatrí mantra, která se skládá z 24 slabik, by se měla opakovat 2 400 000 krát v rámci jedné purasčarany). Též se uvádí, že je potřeba opakovat mantru minimálně 20 minut denně 40 dní po sobě.
MANTRA, DŽAPA, BHADŽAN, KÍRTAN
Mantrou se rozumí jedna či více slabik nebo slov, které mají určitý význam a především určitou zvukovou vibraci, kterou působí na energetická centra v těle. Pro dosažení správného vibračního účinku je nezbytná přesná výslovnost, intonace a rytmika.
Džapa je rychlé, skoro až mumlavé, odříkávání mantry. Cílem džapy je dosáhnout stavu neustálého uvědomování si mantry, tj. stavu, kdy zůstává prociťování mantry i když mantra není vyslovována.
Při nacvičování džapy se jednotlivé slabiky mantry vyslovují nejprve pomalu a potichu v mysli. S postupující praxí se hlasité vyslovování stává automatickým a je dosahováno vyšší rychlosti opakování mantry. Následuje stav, kdy již není vyvíjeno žádné úsilí k opakování mantry. Ten, kdo mantru vyslovuje, se stává pozorovatelem, nikoli tím, kdo vyslovuje. Cíle džapování je dosaženo tehdy, když mantra zůstává, i když se neprovádí džapování.
Bhadžan je druh náboženské písně, která může být jednoduchá a krátká jako mantra, nebo také složitá a dlouhá. U bhadžanu není důležitá striktní výslovnost, intonace a rytmika jako u manter, ale vyjádření pocitů, především pak lásky k Bohu, božskému principu či mistru. Většina bhadžanů vychází z klasické indické hudby, jejímž příkladem je hudební útvar rága, u které je na prvním místě právě vyjádření pocitů a nálady (slovo rága znamená láska, harmonie, krása).
Kírtan je způsob zpívání manter či hymnů (chvalozpěvů), při kterém jedna osoba předzpívává a ostatní po ní opakují.