ZPÍVÁNÍ MANTER V PRAZE

Seznam kapitol

Osho

Zenový mistr Dógen

(Z anglického originálu přeložila Lenka Vinklerová.)

Ukázka z knihy

Učitelů je mnoho. Pokračovat v určité linii poznání není nic jedinečného či zvláštního. Najít však mistra je velmi obtížné, neboť mistr i učitel mluví tímtéž jazykem. A může se stát, že učitel mluví daleko jasněji, protože ho nezatěžuje jeho vlastní zkušenost. Mistr mluví opatrně, váhavě, neboť ví, že ať řekne cokoli, nebude to přiměřené, nevyjádří to samotnou zkušenost, bude to tak trochu mimo. Učitel mluví s naprostou jistotou, neboť neví nic. Mistr zůstává zticha, anebo pokud promluví, učiní tak s vekou odpovědností, neboť ví, že cokoli prohlásí, bude vypadat rozporuplně, ačkoli to takové není.

. . . Staré tibetské přísloví říká: "Je-li žák připraven, mistr se objeví." Vše záleží na tom, zda je žák připraven. Ale žák může být připraven pouze tehdy, narazí-li na někoho, kdo má poznání – ne slovní, ale ze zkušenosti – kdo byl jak na nejvyšším vrcholu, tak v největší hloubce. A právě přebýváním v jeho blízkosti může žák pocítit jeho vibrace, jeho klid.

Takový mistr vyzařuje pravdu a pokud jste připraveni, něco náhle přecvakne. Zmizí všechny pochybnosti, nyní víte, že jste našli mistra. Pak není, na co se ptát. Mistr vám dá, co potřebujete. Vlastně se to jen tak řekne, že vám to dá. Pravdou je, že jste-li připraveni, pak vás to zaplaví a mistr v tom nemůže bránit. Mistr září neustále, ale vaše dveře jsou zavřeny. A jeho vibrace, neboť jsou to pouhé vibrace, se vrací zpátky. Jakmile jsou dveře otevřeny, nic není řečeno, ale vše je pochopeno.

- ↑ -